POĎ ZA MNOU

Svätí Jánovia

|
Napísal: Rybárka sŕdc

Z kríža sa nezostupuje

Hoci sa prívlastok jánsky tradične vzťahuje na sviatok sv. Jána Krstiteľa, ktorý slávime 24. júna (známe sú jánske ohne), pokojne by sme ho mohli priradiť aj októbru. V tomto mesiaci si totiž pripomíname až piatich svätcov – nositeľov mena Ján. Poďme pekne poporiadku.

 

Svätý Ján Leonardi (9. október)

Menej známy svätec, ktorý by mohol byť v súčasnosti naším mocným orodovníkom. V čase, keď nás stále viac či menej obmedzuje pandémia, lekári sú unavení a naša viera často klesá, sa obráťme na kňaza Jána. Túžil stať sa kňazom, no kým sa tak stalo, pomáhal chudobným a pútnikom – a to najmä v oblasti lekárnictva. Staral sa o fyzické zdravie ľudí. Keď sa stal kňazom, pracoval na zdraví duší a hlásal evanjelium. Keďže sa mu nepodarilo odísť na misie, posielal k vzdialeným ovciam svojich spolupracovníkov.

A čo ja? Leží mi na srdci zdravie tela, ale i duše?

Svätý Ján Leonardi, oroduj za mňa, aby už len moja prítomnosť bola liekom pre blížnych, s ktorými sa stretám.

Svätý Ján XXIII. (11. október)

Usmievavý, pokrokový, predvídavý, moderný a pritom tradičný. Taký bol Angelo Giuseppe Roncalli, neskôr pápež Ján XXIII. Hovoril, že poslušnosť a pokoj idú ruka v ruke. Sú to dve ohnivká, ktoré nemožno od seba oddeliť. Poslušnosť plodí pokoj. A kde je pokoj, tam je aj poslušnosť. Pokojne a poslušne plnil Božiu vôľu na Petrovom stolci a znášal všetky príkoria. Zaslúžil sa o „zmierenie“ Sovietskeho zväzu so Spojenými štátmi, a tak sa žiadna tretia svetová nekonala. Vedel hovoriť ku každému a s každým. Záležalo mu na dialógu, ekumenizme a evanjelizácii.

A čo ja? Plním pokojne a poslušne vôľu nebeského Otca pre môj život?

Svätý Ján XXIII., oroduj za mňa, aby som dôveroval Bohu a bol mostom medzi ľuďmi navzájom i medzi ľuďmi a Otcom.

Svätý Ján de Brébeuf (19. október)

Tento svätec patrí medzi skupinu indiánskych mučeníkov a je príkladom a svedectvom, že Boh aj z nemožného robí možné, z nevydareného vydarené, z averzie lásku a zo smrti život. Ján pôsobil v Kanade medzi Hurónmi niekoľko rokov, ale v evanjelizovaní sa mu nedarilo. Len sem-tam niekoho pokrstil. No nevzdal sa. Hoci musel svoje kroky presmerovať do Francúzska, po čase sa opäť vrátil medzi „svojich“ Hurónov. Nepriateľský kmeň Irokézov začal s ich vyvražďovaním. Prvé mučeníctva pritiahli Hurónov k viere. Misionár Ján podstúpil vskutku hrozné mučenie, ale dobrý pastier neváha dať svoj život.

A čo ja? Vzdávam sa, keď veci nejdú podľa mojich predstáv?

Svätý Ján de Brébeuf, oroduj za mňa, aby som robil to, čo Boh odo mňa žiada, hoci nevidím výsledky.

Svätý Ján Pavol II. (22. október)

Azda niet človeka, čo by nepoznal obľúbeného pápeža. Priateľ Slovákov, ktorý trikrát navštívil našu pôdu a pobozkal slovenskú zem. Múdry, nežný, láskavý, verný až na kríž. „Z kríža sa nezostupuje.“ Celý sa zveril Matke Božej ako poslušné dieťa. Totus tuus. A zomrel na vigíliu Nedele Božieho milosrdenstva, ktorú sám tak nazval. Nie je nič istejšie, ako sa zveriť do rúk Panny Márie.

A čo ja? Aký je môj vzťah k Matke Spasiteľa?

Svätý Ján Pavol II., oroduj za mňa, aby som sa nespoliehal na vlastné sily, ale bol „totus tuus“ – celý tvoj.

Svätý Ján Kapistránsky (23. október)

Pôsobil ako sudca, ktorý neoblomne rešpektoval spravodlivosť, za čo si vyslúžil veľa obdivovateľov, no najmä neprajníkov. Po videní v sne vstúpil do františkánskeho rádu a odvtedy bol v ustavičnom pohybe. Vykonával mnoho ťažkých úloh, a to najmä zmierovanie znepriatelených miest či krajín. Právom mu patrí titul zmierovateľ.

A čo ja? Nepredávam spravodlivosť za hrsť drobných?

Svätý Ján Kapistránsky, oroduj za mňa, aby som spravodlivý a milosrdný.