POĎ ZA MNOU

Beh cez prekážky

|
Napísal: Rybárka sŕdc

Po každej prekážke sa vzpriamme

História prekážkového behu síce siaha len do 19. storočia, ale ľudstvo už odnepamäti vie (a má skúsenosť), že beh života je od počiatku poznačený a sťažený rôznorodými prekážkami a úskaliami. Tie nás v napredovaní limitujú, zdržiavajú. Apoštol Pavol v Liste Galaťanom nás chváli: „Dobre ste bežali“ (Gal 5, 7a), ale jedným dychom sa pýta: „Kto vás zadržal, aby ste odporovali pravde?“ (Gal 5, 7b) – a my by sme mohli dodať aj zámeno „čo“.

 

Raz je to možno ruka, ktorá nás zviedla kliknúť na zvodnú reklamu a koketovať s ňou; niekedy možno noha, ktorá zišla z cesty a vkročila do krčmovej trmy-vrmy; alebo oko, ktoré vykúka spod figového lístia na nemravný film; inokedy zas choroba, čo nás prinútila ležať, a namiesto modlitby či obetovaného utrpenia sme dali priestor hriešnym myšlienkam; možno nás odrovnala smrť blízkeho – to je obzvlášť vysoká prekážka.

Ale mnohokrát to môžu byť aj samotní ľudia, čo nás brzdia, zdržiavajú (ak im to dovolíme). Posmech z účasti na svätej omši či adorácii, úškrny pri prežehnaní sa pred obedom v reštaurácii, žarty kolegov z absolvovania duchovných cvičení či púte, alebo dokonca priame odvádzanie od bežeckej dráhy lákaním (ba priam nútením) na zlo – to všetko môžu byť spomínané prekážky v behu do nebeskej cieľovej rovinky.

Mnohé z nich nezávisia od nás samých, nemáme šancu sa im vyhnúť, ba ani ich eliminovať. Ale čo môžeme, je postaviť sa im zoči-voči; zaujať správny postoj. A ten si môžeme osvojiť (alebo sa aspoň inšpirovať) z disciplíny behu cez prekážky.

Pretekár sa pred prekážkou musí odraziť švihovou nohou dopredu. Nemôže sa zľaknúť. Nemôže zastať. Nemôže trucovať, aby sa prekážka uhla bokom. Musí ju prekonať – a na to sa potrebuje silno odraziť. Po prekážke ostáva mierne zhrbený a vzápätí – ak chce ašpirovať na víťazný stupienok – musí sa rýchlo vzpriamiť a ísť v ústrety – opäť – ďalšej prekážke. Je nevyhnutné, aby zosúladil svoje bežecké schopnosti a techniku zdolávania prekážok a aby pritom po celý čas udržal rytmus.

Čo je pre nás dôležité?

Po prvé: „Neboj sa, veď som s tebou ja“ (Iz 41, 10a). „Nebojže sa, červíček Jakub, chrobáčik Izrael“ (Iz 41, 14). Všelijaké prekážky, zádrhy a takzvané háčiky sú nevyhnutnou súčasťou životného behu, ale nezľaknime sa. Nie sme sami.

Po druhé: „Neobzeraj sa, veď ja som tvoj Boh“ (Iz 41, 10b). Žijeme vo veľkom spoločenstve a to znamená, že mnohí nám sú nesympatickí a nechcú naše víťazstvo, preto sa nám posmievajú a hádžu polená pod nohy. Neobzerajme sa a bežme ďalej. Nedajme sa odradiť.

Po tretie: „Posilňujem ťa, ba pomáham ti, držím ťa svojou spásnou pravicou“ (Iz 41, 10c – d). Nespoliehajme sa len na vlastné sily. Nezájdeme ďaleko, ba pôjdeme pomalšie ako slimák. Ale „tí však, čo dúfajú v Pána, dostávajú novú silu, získavajú krídla ako orly, utekať budú a neustanú, budú putovať a neomdlejú“ (Iz 40, 31).

Po štvrté: „Dary milosti sú rozličné, ale Duch je ten istý. Aj služby sú rozličné, ale Pán je ten istý“ (1 Kor 12, 4 – 5). Zosúlaďme svoje tempo, svoje schopnosti s technikou zdolávania prekážok – niekomu možno viac vyhovuje súkromná modlitba, inému modlitby chvál pred Najsvätejšou sviatosťou, ďalší má v obľube „maratón“ posvätných ružencov a onen zas „šprint“ strelných modlitieb. „Toto všetko pôsobí jeden a ten istý Duch“ (1 Kor 12, 11).

A nakoniec: Bežme tak, „aby sme nepostavili prekážku Kristovmu evanjeliu“ (1 Kor 9, 12). V duchu slov pápeža Františka nestavajme barikády, zátarasy, zábrany, múry, ale mosty, aby sme sa spoločnými silami preniesli cez prekážky do cieľa.